Česká oděvní mytologie
Když se řekne "česká výroba", mnoha lidem se okamžitě vybaví obrázky zlatých českých ručiček, které s láskou a precizností tvoří kvalitní produkty.
Ale kolik vlastně tahle poctivá práce stojí? A proč se často zdá, že je česká oděvní výroba dražší než ta z Číny? Pojďme se podívat na některé mýty, které kolem české výroby kolují, a zkusme se nad nimi společně zamyslet...
Mýtus č. 1: Česká výroba je drahá, protože Češi chtějí jen vydělat na zákazníkovi
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že čeští výrobci jsou chamtiví a chtějí hned vydělávat milióny. Pravda je však trochu komplikovanější. Když si uvědomíme, že český výrobce velmi často používá materiály, které pocházejí z Evropy a podléhají přísným standardům kvality a bezpečnosti, náklady hned stoupnou. Navíc, věřte, že pro většinu českých výrobců je jejich podnikání "srdeční záležitostí", proto často používané claimy...ušito s láskou, šijeme srdcem, vyrobeno s láskou, atd., ačkoliv se mohou zdáti být velkým klišé, je v nich hluboká pravda. A to mi věřte!!! Mluvím totiž z vlastní zkušenosti.
Představte si, že si koupíte tričko z Číny. Je levné, což je super. Hned se mi vybaví reklamy na jeden nejmenovaný obchodní řetězec, který demonstruje dětská trička již od 70Kč. Kdo by to nechtěl, že?
Když ho ale po několika vypráních vyndáte z pračky, vypadá jako hadr na podlahu. Pak je tady druhá varianta, koupíte si české tričko a, ANOOOO, ....tato varianta je o poznání dražší, to už se naší peněžence často nelíbí, ale věřte, že tohle tričko bude i po deseti praních vypadat stejně.
V podstatě je to jako srovnávat instantní čínskou polévku s poctivým domácím vývarem od babičky. Ta první vás možná zasytí, ale ta druhá zahřeje u srdce.

Mýtus č. 2: Výroba v Číně je levnější a stejně kvalitní jako v Česku
Pokud by byla čínská výroba stejně kvalitní, už by dávno ovládla svět. Ale to, že je levnější, neznamená, že je stejně kvalitní. Levná pracovní síla, masová produkce a nižší standardy kvality jsou základními důvody, proč jsou čínské výrobky levnější.
V Česku se výrobci často zaměřují na menší série a individuální přístup k zákazníkovi. Kdy jste naposledy viděli čínského výrobce, který by vám nabídl možnost upravit si design bot podle svého gusta?
Mýtus č. 3: Není rozdíl mezi čínským a českým výrobkem
Tento mýtus může být zlomyslnější než stará babiččina pohádka o čertovi a Káče. Česká výroba je často synonymem pro kvalitu, která vydrží. Když si koupíte český výrobek, investujete nejen do něj, ale i do jeho tvůrců a do celého systému, který podporuje udržitelné a etické podnikání. Navíc, když podporujete českou výrobu, často podporujete i ekologické postupy, protože mnoho českých firem dbá na minimalizaci svého dopadu na životní prostředí.
Mýtus č. 4: České výrobky nejsou módní
Někdo by mohl namítnout, že české výrobky nejsou tak trendy jako ty z dílen mezinárodních návrhářů. Ale věřte mi, když řeknu, že čeští návrháři dokážou být stejně kreativní a originální. Stačí se podívat na některé české módní přehlídky, kde se to hemží inovativními střihy a nápady. Tady platí, že co je malé, to je hezké – a v případě české módy to platí dvojnásob. Je to jako objevit malou rodinnou kavárnu, která dělá tu nejlepší kávu ve městě, zatímco všichni ostatní stojí frontu na frappuccino ve velkém řetězci.
Mýtus č. 5: Zákazníci nechtějí platit za kvalitu
Pravdou je, že stále více lidí si uvědomuje hodnotu investice do kvalitních výrobků. Češi začínají chápat, že kvalita něco stojí, a že podpora domácí produkce má smysl. Je to jako když se rozhodnete investovat do kvalitního kuchyňského nože, který vám vydrží celý život, místo abyste si každých pár let kupovali nový levný nůž, který sotva přeřeže rajče.
Ruku na srdce, česká výroba může být dražší, ale to, co za své peníze dostanete, je mnohem hodnotnější. Nejde jen o výrobek samotný, ale o celou filozofii, kterou podporujete. Takže příště, až budete váhat, zda koupit český výrobek, vzpomeňte si na všechny tyto mýty a zkuste je prohlédnout z jiné perspektivy.